Chrome, Bellek Tasarrufu ve Sekme Grubu Özelliklerini Değiştiriyor

Google Chrome internet tarayıcısı yeni güvenlik ve performans özelliklerine kavuşuyor. Tarayıcının en son sürümü (M12) Güvenlik Kontrolü ve Bellek Tasarrufu özelliklerini geliştirirken sekme gruplarını kaydetme özelliğini de beraberinde getiriyor.

Güvenlik Kontrolü, Chrome’un güncellemeleri ve ele geçirilmiş parolaları kontrol eden ve Güvenli Tarama’nın açık olup olmadığını gösteren güvenlik merkezi. Tarayıcının son sürümüyle birlikte, Güvenlik Kontrolü arka planda otomatik olarak çalışarak daha proaktif hale geliyor. Özellik Chrome’un üç noktalı menüsünün üst kısmında uyarılar sunacak. Güvenlik Kontrolü, bir süredir ziyaret etmediğiniz sitelerin konum, mikrofon veya kamera gibi erişim izinlerini de iptal edebiliyor. Buna ek olarak, nadiren etkileşimde bulunduğunuz siteler size spam bildirimler gönderdiğinde bunları kapatmanızı öneriyor.

2022’de tanıtılan ve bu yılın başlarında herkese sunulan Bellek Tasarrufu modu ise kullanmadığınız açık sekmelerin belleğini boşaltıyor. Bellek Tasarrufu modundayken bir sekmenin üzerine geldiğinizde, araç aktif sekmenin kullanımı hakkında daha fazla ayrıntı gösteriyor. Buna sekmeyi pasif hale getirerek ne kadar bellek tasarrufu yapabileceğiniz de dahil. Google, Bellek Tasarrufu’nun her zaman aktif kalmasını istediğiniz siteleri belirlemenin de artık daha kolay olduğunu söylüyor. Güncellemeyi yükledikten sonra Chrome ayarlarının Performans bölümündeki yeni seçenekleri kontrol edebilirsiniz.

Son olarak, Chrome yakında sekme gruplarını kaydetmenize izin verecek. Örneğin, 25 açık sekmesi olan bir projeniz olduğunu ancak uzaklaşmanız veya başka bir şey üzerinde çalışmanız gerektiğini varsayalım. Kaydedilen sekme grupları, onlara uygun bir isim vermenize, kapatmanıza ve daha sonra kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanıyacak.

Google, güvenlik ve performans güncellemelerinin bu hafta yayınlanacağını ancak kayıtlı sekme grupları özelliğinin önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x