Tayfun Talipoğlu, adını taşıdığı müze önünde anıldı

2007’den beri UNCICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olan ve yıllarca ‘Bam Teli’ isimli programla tanıdığımız 2017 yılında 55 yaşında hayatını kaybeden gazeteci Tayfun Talipoğlu ölümünün 6’ıncı yılında, Eskişehir’de adını taşıyan Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Gazeteciler Federasyonu ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Tayfun Talipoğlu’nun eşi Işık Talipoğlu, oğlu Candaş Talipoğlu, arkadaşı Eskişehirspor Kulübü Eski Başkanı Mesut Hoşcan ile çok sayıda gazeteci ve vatandaş katıldı.

“TÜRKİYE ONUN YOKLUĞUNU HİSSEDİYOR”

Tayfun Talipoğlu’nu saygı ve sevgi ile andıklarını söyleyen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Biz aslında Tayfun Talipoğlu’na saygımızı yaşarken sunalım istemiştik. O nedenle bu müzeyi açtık. Ne yazık ki bu müzeyi 1 yıl görebildi. Tayfun Talipoğlu zamansız vefatı bizleri üzdü. Türkiye Talipoğlu’nun yokluğunu hissetti. Bunu da şuradan anlıyoruz. Bu müze Odunpazarı’nın en uzak bölgesinde olmasına rağmen, yılda 100 binin üstünde ziyaretçi tarafından geziliyor. Demek ki Tayfun Talipoğlu, Türk basın kültürüne katkı sunmuş daktilolarla yılda 100 bin kişi ile tokalaşıyor. Bu bizim için ayrı bir belediyecilik anlayışını ortaya koyuyor. Keşke ölmeseydi. Bazen sonun çaresi bulunmuyor. Ben oğluna ve eşine uzun ömürler dilerim. Sizine bağlantıyı koparmadan, burayı yaşatmak istiyoruz” diye konuştu.

“ODUNPAZARI BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

Törende konuşan Talipoğlu’nun oğlu Candaş Talipoğlu, babasının Kars doğumlu olmasına rağmen herkesçe Eskişehirli olarak bilindiğini söyledi. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nin babası hayattayken açılmış olmasının kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Talipoğlu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un bu müze üzerinde emeğinin çok olduğunu belirtti. Odunpazarı’nın kendileri için çok kıymetli olduğunu ifade eden Talipoğlu, “Bu müzeyi ziyaret eden herkese, buraya geldiğiniz içi siz değerli sevenlerine teşekkür etmek istiyorum. Burada olmak mutluluk verici” dedi.

“ANADOLU YOLLARININ TOZUNU YUTMUŞ BİR GAZETECİYDİ”

Törende konuşan bir diğer isim de Gazeteciler Federasyonu ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca oldu. Tayfun Talipoğlu’nun yaşatılması yönünde yaptığı çalışmalardan dolayı Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür eden Karaca, Talipoğlu’nun Anadolu yollarının tozunu yutmuş bir gazeteci olduğunu ifade etti. Talipoğlu’nun Anadolu şehirlerinin sorunlarını dile getirmek ve bu şehirlerin tanıtımını yapmak için mücadele ettiğini anlatan Karaca, “Anadolu’dan yetişen gazeteciler bu ülkenin sorunlarının çözümü noktasında fedakârca mücadeleler veriyor. Bugün deprem bölgesinde maalesef 28 meslektaşımızı kaybettik. Ne acıdır ki Adıyaman’da 14 meslektaşımızı kaydettik. Şu anda 3 gazete meslektaşlarımızın vefatı nedeniyle yayınına başlayamadı. Gerçekten Anadolu’da meslektaşlarımızın yaptığı hizmet takdir edilmeli. Bu isimlerden biri de Tayfun Talipoğlu, tekrar saygı ile anıyorum. Allah rahmet eylesin” şeklinde konuştu.

KARANFİLLER BIRAKTILAR

Törene katılanlar, ellerindeki karanfilleri Tayfun Talipoğlu Müzesi önündeki Talipoğlu fotoğrafının yanına bıraktılar. Talipoğlu’nu anma töreninde Talipoğlu’nun yazmış olduğu şiirler seslendirildi. Törene katılanlar müzedeki Tayfun Talipoğlu’nun ve rahmetli Bülent Ecevit’in kullanmış olduğu daktilolar ve balmumu heykelleri de inceledi.

TÜRKİYE’NİN İLK DAKTİLO MÜZESİ

Eskişehir Odunpazarı ilçesindeki tarihi evlerin bulunduğu bölgede yer alan Şamlıoğlu Konağı’nda bulunan ‘Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’, aynı zamanda Türkiye’nin ilk daktilo müzesi olma özelliğini taşıyor. Gazeteci ve Televizyon Yapımcısı Tayfun Talipoğlu tarafından bağışlanan daktilolardan oluşan Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nde, Eskişehirli gazetecilerin de olduğu birçok bağışçının daktilosu bulunuyor. Müzede ayrıca Bülent Ecevit, Tayfun Talipoğlu’nun balmumu heykellerinin ve daktilolarının yer aldığı özel odalar bulunuyor.

80 DAKTİLO BAĞIŞLADI

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından açılan müzedeki koleksiyonun büyük bir kısmı gazeteci ve televizyon yapımcısı Tayfun Talipoğlu tarafından bağışlandı. 2016 yılında hizmete açılan Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’ne, rahmetli Talipoğlu, daha önce kendisinin kullandığı ve hatıra olarak sakladığı 80 daktiloyu CHP’li Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’ne bağışlamıştı. Birçok bağışçının daktilosunun yer aldığı müzenin açılışında konuşan Talipoğlu, ilk ve ortaokulu Eskişehir’de okuduğunu ve bu şehirde birçok hatırası olduğunu söylemişti. Müze açılışından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Talipoğlu, kendisini hep Eskişehirli hissettiğini ve Eskişehirli kalacağını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir