Şirketlerin büyük oyunu: Karot almadan rapor yazıyorlar

Depreme dayanıklılık raporu alması gereken özel eğitim kurumlarına sahte rapor satıldığı iddiası. Raporu hazırlayan şirketin yetkilisi kolonlardan örnek almadıklarını söyledi.

Derem yönetmeliğine göre binalardaki kolonlardan karot örneği alınması gerekiyor. Ancak bu şirketler örnek almadan, alınmış gibi raporlar düzenliyor. Raporlar ise denetlenmiyor.

BirGün’ün aktardığına göre özel okullar, kreşler ve sürücü kursları gibi özel eğitim kurumlarına deprem dayanıklılık raporu hazırlayan bir şirketin yetkilisi, sahte rapor düzenlediklerini itiraf etti.

Cuma Ali isimli bir şirket yetkilisi, “Biz 10 bin TL’ye yapıyoruz deprem dayanıklılık testini ve rapor hazırlıyoruz. Hani bu raporu istiyorlar da raporda bu hesap yanlış, şu yanlış demiyorlar. Ben Milli Eğitim’den yazı gelince teknik raporları durdurmuştum, vermedim. Çünkü Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı laboratuvarlardan sonuçlar isteniyordu. Bu şartla hazırlanan raporlara 150- 200 bin TL isteniyor” diye konuştu.

“KAROT ALMADAN RAPOR HAZIRLIYORUZ”

Ali, “İki hafta önce İl Milli Eğitim’den bir müfettiş beni aradı, ‘İl Milli Eğitim geri adım attı senin raporları artık kabul ediyorlar’ dedi. Şimdiye kadar 100’den fazla teknik rapor verdim. Eski tarihli karotlarınız (kolonlardan alınan örnek) varsa onun değerlerini kullanıyoruz. Zemin etüdü alıyoruz. Sonra laboratuvarda analize sokuyoruz ve teknik rapora yazıyoruz. Biz daha ucuza yapıyoruz çünkü diğer firmalar gelip binanızdan karot alıyorlar biz almıyoruz” dedi.

Şirket yetkilisi Milli Eğitim’in, raporların doğruluğunu kontrol etmediğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir