Kartal Belediyesi 2. Uluslararası Halk Oyunları Festivali Başladı

Kartal Belediyesi‘nin düzenlediği 11 ülkeden 17 halk oyunu grubunun katıldığı 2. Uluslararası Halk Oyunları Festivali başladı. 4 gün boyunca sürecek ve dünyaca ünlü halk oyunları gruplarının yer alacağı festivalin ilk etkinliği Kartal Belediyesi hizmet binasında yapılan tanışma toplantısı ile gerçekleştirildi.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, farklı ülkelerden gelen grupları Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda ağırladı. 46 yıllık bir geleneğin sürdürüldüğünü ve Anadolu kültürü ile dünya kültürünü buluşturmaktan mutlu olduklarını ifade eden Yüksel, ‘Bu mirası ve kültürü Kartal’da devam ettirmeye çalışıyoruz. Festivale emeği geçen başta festival komitesi olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Kartal Meydanı’nda 4 gün boyunca halkların danslarını izleyeceğiz. Folklor izleyeceğiz. Anadolu Kültürü ile Dünya kültürünün buluşmasını izleyeceğiz. Tüm Kartallı komşularımızı davet ediyoruz’ dedi. Etkinlikte daha sonra farklı ülkelerden katılımcılar Başkan Yüksel’e yanlarında getirdikleri hediyeleri takdim etti. Başkan Yüksel de festival anısını yaşatmak için hazırlanan Kartal heykelciklerini katılımcı halk oyunları gruplarına takdim etti. Kartal Belediye Meclisi’nde düzenlenen tanışma etkinliği toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. FESTİVAL KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI 2. Uluslararası Halk Oyunları Festivali’nin açılışı Kartallı Kazım Meydanı’ndan Kartal Meydanı’na doğru düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. Coşkuyla gerçekleşen yürüyüş sırasında farklı ülkelerden katılımcılar oyunlarını sergiledi. Birbirinden renkli kıyafetlerle ülkelere özgü danslarını sergileyen grupların Kartal Meydanı’na ulaşmasıyla son bulan kortej yürüyüşüne izleyiciler de alkışlarla destek verdi.

‘HALK OYUNLARI BURADA BÜTÜN İNSANLARI BULUŞTURUYOR’

FESTİVALDE EVLİLİK TEKLİFİ SÜRPRİZİ Festivale Sırbistan’dan katılan Dukat Folklor Grubu’nun üyelerinden Strahinja Miljevic, ekip arkadaşı Ivana Radovanovic’e sürpriz bir evlilik teklifi yaptı. Sahnede gerçekleşen bu evlilik teklifine izleyiciler de şahitlik ederken Ivana Radovanovic, Strahinja Miljevic’in evlilik teklifini kabul ederek yüzüğü taktı. Festivalde gerçekleşen evlilik teklifi sürprizinin ardından Türkiye, Mısır, Slovakya, Makedonya, Macaristan ve Gürcistan’dan farklı gruplar halk oyunlarını ve gösterilerini sergiledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x